Čeká nás volba prezidenta

Je prezident důležitý?
Je zarážející, že v ČR máme tak tristní povědomí o tom, jaké pravomoci prezident má. To pramení z neznalosti základních zákona ČR – naší Ústavy. V občanské výchově se jí asi nevěnuje příliš vysoká pozornost, a málokdo má zájem se v této oblasti dovzdělat. Je to chyba, protože tento problém potom provází celou společnost a následně volby nejen do prezidentského postu. Prezident je funkce především reprezentativní, ale mezi jeho další pravomoci patří například to, že

hlasovací bedna

– Jmenuje předsedu vlády
– Rozpouští Sněmovnu
– Jmenuje soudce
– Má právo udělit milost a zastavit trestní stíhání
– Má právo veta u některých zákonů
– Je vrchní velitel ozbrojených sil

Těžko říct, co si kdo představí pod pojmem “vrchní velitel ozbrojených sil”, nebo jestli někdo z občanů ví, za jakých podmínek může rozpustit Sněmovnu. Základní vědomosti o fungování státu by měli mít všichni bez výjimky, i když to zajímá jen málokoho. Potom by nedocházelo k situacím, kdy půlka národa nebude vědět, proč jsou volby důležité. A podle toho by taky mohla vypadat volební účast, která je u nás dlouhodobě u všech volba opravdu neuvěřitelně nízká. Lidé by se zkrátka měli zajímat o to, proč se volí, jaké mají možnosti, a jaké důsledky může mít jejich volba, a případně i volební neúčast.

hlasovací lístky

Se současným prezidentem spousta občanů spokojená není, ale volit nešli a ani teď nepůjdou. Tak proč nadávají, když svou možnost ovlivnit volby měli a nevyužili? Je snadné nadávat na volbu ostatních, a nevyužít svou šanci na změnu. Prezident není pouhou figurkou, ale má i některé poměrně dost významné pravomoci, které v rukách nevhodné osoby mohou napáchat dost velké škody. Choďte volit, a zajímejte se o lidi, kteří se o danou funkci uchází. Rozhodně není dobré volit stylem “je mi to jedno” nebo “volím ho protože soused taky”. Osud této země je i ve vašich rukách.