Přikrývky mohou být celoroční, chladivé i teplé

Máte spadeno na nákup přikrývky a nevíte, jakou pořídit? Rádi bychom vám doporučili jakoukoli letní či zimní přikrývku, zhotovenou z dutého vlákna.

Proč vás přikrývka v létě chladí

Základ úspěchu tohoto jevu spočívá právě na zmiňovaném dutém vláknu, z něhož je přikrývka vyrobena. Možná vám připadá hloupé, proč zrovna musí být vlákno duté, když je v něm stejně jen docela obyčejný vzduch, a nejsou to vlákna vakuovaná nebo vyplněná nějakými speciálními plyny. Ve skutečnosti je právě vzduch tím zásadním momentem, proč se tato technologie velmi rychle rozšířila po celém světě. Ale začněme trochu zeširoka.

kniha v posteli

Představte si, že je horké https://slovnik.seznam.cz/en-cz/%3Fq%3Dhork%25C3%25A9 léto, a vy se vydáte na procházku při teplotě ovzduší, řekněme 29 stupňů Celsia. Obléknete se do přiléhavých kalhot, které vám padnou těsně na tělo, a k nim si obléknete přiléhavé bavlněné tričko. V takovém oblečení vám za pár minut začne být nesnesitelné vedro, budete potit a připadat si, jako v kovářské výhni. Kdybyste si však na sebe vzali kalhoty i tričko ze stejného materiálu, ale volného střihu, kdy je mezi tělem (pokožkou) a textilní látkou dostatečně silná vzduchová mezera, např. 2 až 5 cm, tento vzduch bude mezi tělem a vnějším prostředím vytvářet izolační vrstvu, čímž vás bude chladit. Budete se venku cítit mnohem lépe.

zvíře pod přikrývkou

Na stejném principu se dříve stavěly některé rodinné domy, např. z kamene, z opuky, kdy mezi vnitřní a vnější stranou obvodového pláště byla ukrytá vzduchová mezera, silná zhruba 10 cm, která v létě dům chladila a v zimě pomáhala déle udržet teplo.

A v podstatě totéž se odehrává v dutých vláknech, která udržují vaše tělesné teplo v optimálním rozmezí a dbají o to, abyste neprochladli nebo se nepřehřívali. Díky tomu je možné pořídit si chladivou letní přikrývku Levná prostěradla anebo naopak teplou přikrývku zimní. Většinou se tyto výrobky liší množstvím dutých vláken a existují také deky univerzální, vhodné pro zimní i letní období zároveň.