K čemu se v bazénech používají plováky

Součástí bazénového příslušenství bývají i plováky. Ovšem není plovák, jako plovák.

Dávkování bazénové chemie

V malých bazénech se bohužel neobejdete bez prostředků bazénové chemie. U velkých přírodních nádrží funguje samočisticí schopnost vodního rezervoáru pomocí vodních rostlin a různých mikroorganismů, ale toto je nerealizovatelné např. u malého nadzemního bazénku o průměru 4 metry. Tam je nutné, aby nebyla voda kontaminována patogenními mikroorganismy, využít buď UV lampu, solinátor (elektrolytický rozklad solného roztoku ve vodě na ionty sodíku a chlóru), tablety aktivního kyslíku (ozón), anebo tabletový chlornan sodný.

balónky na hladině

Tablety s chemikáliemi však nemůžete jen tak nasypat do vody, kde vás napadne, tím by se mohlo poškodit samotné těleso bazénu, a navíc by byla silná koncentrace chemie pouze v jednom místě a obtížně by se dostávala do ostatních částí nádrže. K dávkování tablet se efektivně využívá plovák – docela primitivní plastový dávkovač, který plave na hladině, a z jeho útrob se postupně a pomalu z vodní hladiny uvolňuje potřebná látka.

hladina bazénu

Zazimování nádrže

V naší zeměpisné šířce je celkem obvyklé, že lidé bazény na konci letního období zazimují. V zimě se v nich koupou jen výjimečně, a to zpravidla tam, kde je možnost bazén po celý rok efektivně vyhřívat, např. tepelným čerpadlem. K zazimování bazénu slouží speciální dilatační plastové plováky, zatížené vlisovaným betonem nebo zalisovaným pískem, které se pokládají na hladinu tak, aby zabránily ledové vrstvě poškození bazénového tělesa. Jak známo, led má větší objem, než tekutá voda, a plováky jsou konstruovány tak, aby tlak vznikajícího ledu snížily na minimum.

Zazimovací plováky se spojují do sebe, čímž vytvoří souvislý řetěz, který se na hladinu pokládá dle doporučení výrobců do určitého tvaru, aby se tím zvýšila jeho efektivita (po úhlopříčkách, podél některých stran atp.)